неделя, 20 февруари 2011 г.

Laurie Simmons и краят на секса

В развитите икономики вирее специфична буржоазна криза на сексуалността. Това е криза на пренасищане със сексуални референции от края на "Секуалната революция" насам. В резултат на много хора не им става, ако сексуалния акт не е опосредствен от пазарна транзакция.

Всичките джаджи като спрейове за женски оргазъм, колани, пениси играчки от изкуствена кожа за вегани, вибратор, свързващ се с iPod, и др. са израз на комерсиализирането на сексуалния живот, където за отегчената средна класа голото (или облечено) желаещо тяло на партньора не е достатъчен повод за секс.

Пазарът се е вклинил между сексуалните агенти, които в по-екстремните случаи не могат и да си представят, че могат да правят секс без някакви "помагала" от лъскав сексшоп. Една популярна напоследък играчка за секс е надуваемата (или силиконова) кукла, произведена във всякакви размери и цветове за всеки вкус.

Капитализмът е изживяван в атомизирано състояние: всеки от нас е субективизиран като работещ индивид, отговорен за собствените си успехи и провали. Идеалът е хората да сме като атоми, всеки преследващ собствените си задачи и влизаме в договорни връзки едни с други в името на егоистичните ни цели (както фирмите правят). Нали знаете, хлебарят пече хляб, не за да нахрани другите, а да спечели пари..

Крайната фаза на буржоазният процес срещу комунитазирането и импулс за атомизация е да спрем да правим секс, а всеки да си купи кукла или пластмасов вибратор и да се оправя сам/а. Зад призивите от сексуалната революция за тотално отхвърляне на табутата върху мастурбацията и секса се е скрила една притеснителна тенденция за затвърждаване на атомизираното капиталистическо статукво дори и в леглото.

Една фотографка на име Лори Симънс подхожда към проблема с комерсиализирането на секса, самотата и атомизацията чрез радикализиране и преувеличение на заместващите истинската жена функции на куклата.

През 2009 г. Лори си поръчва секс кукла от Япония (apropos, тези кукли едва ли са толкова разпространени в глобалният юг) и й "вдъхва живот", поставяйки я в ситуации подобни на човек: със сватбена рокля, удавена (?) в басейн, и т.н.

Единственото, което подсказва истинската природа на куклата е снимката в кашона, която изглежда нетипично сред хуманизиращите куклата ситуации.

Симънс се заиграва със зародилият се през индустриалната революция страх на хората, че един ден машините ще ги заместят във всяка сфера на живота. Страх, родил шедьоври на фантастиката в литературата и киното за апокалиптичния край на човечеството и начало на епохата на Машината.

Краят на човешкото може би няма да настъпи както си го представя трилогията "Матрицата". Краят на цивилизацията ще настъпи като умре секса. А неговата смърт е близо: иначе можем ли да обясним по друг начин стряскащата популярност на асексуалният, антисексуалният, андрогинен и отблъскващ секс-символ Lady Gaga?
(Androgynous означава имащ и мъжки, и женски характеристики. От гръцки andros: мъжки, gyne: женски).
Стерилизираната и санитаризирана "сексуалност" на певицата е също толкова жива и пълнокръвна, колкото на силиконавата секс-кукла.

Lady Gaga е секс-символът на едно поколение отчуждени и отегчени потребители на образи от "края на историята", което не може да си въобрази бъдеще, различно от еко-апокалипсис, 2012 и терористични атаки. Поколение на живите мъртви мастурбатори и потребители на силиконви кукли, които ги е страх от човешки допир и близост.

Парадоксалният край на сексуалната революция ще бъде смъртта на секса и огромният ръст в продажбите на силиконови кукли. Или албуми на Lady Gaga. Едно и също е.

Снимките на Симънс могат да бъдат разгледани на www.lauriesimmons.net















3 коментара:

  1. Напомня ми за култът към притежанието, когато накрая човек притежава дори себе си. Наистина наблюдаваме как се налагат образите на все по-неженствени жени, а в поведението в секса все повече егоизъм. "Сексуалната революция" и "свободата" е абсолютно капиталистическо психооръжие. Жалко защото така се отнема и самата свобода, която е най-човешкото състояние. Дотолкова се вманиачаваме в индивидуализъм, доминиране и собственост, че отношението към самия себе си е на притежание и само "за мен", "за мен", "аз съм най добрия и само аз си се заслужавам", никой не може "да ме има", което съответно разваля връзките и любовта. Прекалено много секс навсякъде и това срещу отчуждение и самота при повечето хора..Направо наистина не знам как може някой да се кефи на това състояние...

    ОтговорИзтриване
  2. Всъщност за хора като мен (аз съм асексуален) никога не е било по-трудно да "се скрие от секса". Факт е, че сексуалната революция и консуматорското общество наложиха разбирането "консумирай повече секс". Но не смятам, че сексът ще умре, напротив смятам, че сега повече отвсякога човеците се стремят да изпъкнат със своята сексуалност, да се самоизразят, чрез сексуалността си и да я наложат на другите. Lady Gaga всъщност не е унификация на сексуалността, напротив тя е символ на диферсификацията, на разчупването на сексуалността и налагането на "новата сексуалност", при която човекът да бъде припознаван като полисексуален, а оттам и като котируем на "пазара на секса".

    За съжаление, за мен и хора като мен, светът се превръна в място, където независимо от нашето нежелание да бъдем част от "парадите на сексуалността" ние сме въвлечен в едно безкрайно секс-изложение, на безсрамно и арогантно афиширане на всякакъв вид плътски жлеания и похот.

    А относно "вманиачаването в индивидуализъм, доминиране и собственост"... ами да аз съм индивидуалист, чувствам се единствено добре, когато мога да се самоизразявам, без да бъда подвластен и зависим от чувствата, желанията или стремежите на някой друг. Лично за мен в индивидуализма се крие единствения шанс да бъда свободен и независим, и считам че най-голямото постижение на съвременния свят е именно възможността за алиенация, за разграничаване от групата, семейството, комуната, за възможността да се отделиш от общото.

    ОтговорИзтриване
  3. "Lady Gaga всъщност не е унификация на сексуалността, напротив тя е символ на диферсификацията, на разчупването на сексуалността и налагането на "новата сексуалност", при която човекът да бъде припознаван като полисексуален, а оттам и като котируем на "пазара на секса"."


    За да имаш пазар на сексуалността трябва нещо в сексуалността да бъде сведено до някаква универсализиращо измерение, чрез което да бъде обменяна тя на пазара за секс. Пазарът изисква общи норми, стандарти, правила, но повече от всичко - общ измерител за стойностност. Така комерсиализирането на сексуалността откъсва стойността на секса от гледна точка на неговото потребление, което може да е само от конкретни живи хора (един, двама или повече). Вместо това го въвлича в сферата на обменната стойност, в която сексуалността спира да има стойност за самите хора, които я потребяват, а само в мрежата на сексуален обмен и пазарни транзакции на (а)сексуализизирани стоки.

    ОтговорИзтриване